دوربين مداربسته / نصب دوربين مداربسته / هايك ويژن / تي وي تي
 
نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 15
دیروز : 6
افراد آنلاین : 1
همه : 1846
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است

در حال حاضر ميليونها دوربين مداربسته نظارتي در فضاهاي عمومي در سرتاسر جهان وجود دارد؛ ابزاري كه در كمتر از دو دهه توانايي هاي منحصر به فردي به دولت ها و پليس براي نظارت بر رفتار شهروندان داده است. در پشت اين لنزها، دوربين هاي مداربسته به روشي تغيير مي كنند كه مردم اغلب به سختي از آنها آگاه هستند و دراين ميان حفظ حريم خصوصي شهروندان موضوعي است كه بايد بيشتر به آن پرداخته شود.

در حال حاضر تشخيص چهره داغ ترين موضوع صنعت دوربين هاي مداربسته و سيستم هاي نظارت تصويري به حساب مي آيد. چرا كه در تعدادي از شهرهاي جهان، در ايالات متحده آمريكا، چين، آلمان، سنگاپور و ديگر شهر هاي متروپل جهاني اين فناوري به شدت مورد استفاده قرار مي گيرد. پليس در اين كشورها استدلال مي كند كه استفاده از چنين سيستم هايي به آنها اين امكان را داده است كه اين فناوري را براي شناسايي تروريست هاي بالقوه و ساير مجرمان شناخته شده بكار گيرند. اما اين موضوع  همراه با نگراني هاي مختلف نيز هست. گسترده ترين انتظار مردم عادي حفظ حريم خصوصي و ناشناس ماندن در مكان هاي عمومي است – كه عملا با چنين اقداماتي از سوي دولت ها با تعرض مستقيم روبرو مي شود. در حال حاضر ابهامات در تكنولوژي تشخيص چهره باعث شده است كه بازنگري هاي زيادي در نحوه استفاده از آن صورت گيرد.

نواقص عملكرد دوربين هاي تشخيص چهره

سوال مهم بعدي اين است كه اين سيستم هاي تشخيص چهره در حال حاضر تا چه اندازه به درستي كار مي كنند؟ تحقيقات نشان مي دهد كه ميزان موفقيت اين دوربين ها در شناسايي چهره ها حتي تا ميزان 2٪ هم پايين مي آيد. همچنين اين فناوري در شناسايي افراد مختلف و خصوصا زنان پوست تيره بسيار كم دقت است و در نتيجه استفاده از چنين فناوري با اين همه نواقص آشكار، امكان تشديد تنش ها بين اقليت هاي قومي و پليس را  افزايش مي دهد. اين موضوع در كشورهايي مانند ايران و ديگر كشورهاي خاورميانه كه اقليت هاي قومي و مذهبي زيادي در آنها سكونت دارند بيش از ديگر كشورها مهم جلوه مي كند.

همچنين اين مسئله مي تواند با يك موضوع بحث برانگيز ديگر، يعني به نحوه استفاده پليس از پايگاه داده هاي بسيار بزرگ و متمركز از چهره هاي مردم عام دامن بزند. به طور معمول اين پايگاه داده هاي بزرگ شامل تصاويري از افراد بازداشت شده است كه ممكن است هرگز به جرمي محكوم نشده باشند و بعيد به نظر مي رسد كه كسي با جمع آوري اين داده ها رضايت داشته باشد. به همين دلايل استفاده از نرم افزار خودكار تشخيص چهره بسيار بحث برانگيز بوده  و تا زماني كه اين فناوري به اطمينان بيشتري دست پيدا نكند، بايد در نحوه استفاده از آن تجديد نظر شود.ابهامات در تكنولوژي تشخيص چهره

در همين حال و به دليل موضوعات و نگراني هايي كه مطرح شده، در شهر سانفرانسيسكو در ايالات متحده استفاده از تشخيص چهره در سيستم هاي عمومي براي مدتي كوتاه ممنوع شده است. انتظار مي رود ساير شهرهاي جهان نيز از اين روش پيروي كنند تا مقرارت مشخصي در نحوه استفاده از اين تكنولوژي به تصويب پارلمان ها و ديگر نهادهاي قانون گذار برسد. ما هنوز نمي دانيم كه اين تكنولوژي در ايران مورد استفاده گسترده قرار گرفته است يا نه ؟ سوال ديگر اين است كه آيا برنامه خاصي در ميان سياسيون براي آينده در دستور كار است يا خير؟ به هر ترتيب اين نگراني يك موضوع جهاني است. ابهامات در تكنولوژي تشخيص چهره موضوعي است كه در كشور ما نيز بايد از همين امروز به آن توجه ويژه شود.

دنياي فردا تحت نظارت دوربين ها!

تشخيص چهره سوالات بزرگتري را نيز برجسته مي كند كه پيرامون آنها استفاده از انواع دوربين ها و سيستم هاي نظارتي براي جامعه قابل قبول شناخته شده است. اين  يك واقعيت پيچيده است كه دوربين هاي نظارتي هر روز پيچيده تر مي شوند بدون اينكه لزوماً تفاوت زيادي با مدل هاي آنالوگ سابق خود از نظر ظاهر داشته باشند. هيچ نشانه و اطلاعاتي وجود ندارد كه در مورد قابليت هاي پيشرفته آنها به ما بگوييد، اين بدان معناست كه فعاليت هاي پشت سر اين دوربين ها شفافيت كمتري پيدا مي كنند و در نتيجه شما نمي دانيد كه با استفاده گسترده از اين سيستم ها چه بلايي قرار است بر سر جامعه آينده بشريت بيايد.

براي مثال همزمان با كوچك سازي اين فناوري و كاهش هزينه هاي نصب و راه اندازي، انواع جديدي از دوربين ها از جمله دستگاه هاي ويدئويي، هواپيماهاي بدون سرنشين و ديگر تجهيزات نظارتي نيز به وجود آمده اند. در عين حال، تكنيك هاي تصويربرداري و ضبط بيشتر و بيشتر استاندارد و گسترده شده اند. اين تكنولوژي ها، امكان ارتباط بيشتر بين سيستم ها را فراهم مي كند و كيفيت را تا آنجا افزايش داده است كه تصاوير مي توانند در دادرسي هاي قانوني يك گواهي قابل اعتماد به حساب آيند.

علاوه بر تشخيص چهره ، ما شاهد ظهور دوربين هايي هستيم كه قادر به رديابي و تشخيص اشيا نيز هستند، به علاوه پيشرفت در تجزيه و تحليل سر و صدا يا بو نيز از ديگر قابليت هاي دوربين هاي مداربسته نوين به حساب مي آيند. نيروهاي پليس در ايالات متحده و انگليس سيستم هايي را آزمايش مي كنند كه پيش بيني مي كند افراد احتمال ارتكاب جرم را دارند يا خير.  همه اين موضوعات در كنار هم يك جهش كوانتومي از دوربين هاي مداربسته قديمي به سمت آينده است. دوربين هايي كه در يك تحول سريع اگر چه ممكن است در ظاهر به امنيت بيشتر محيط هاي شهري كمك كنند اما در اصل خودشان به يك چالش امنيتي در آينده تبديل خواهند شد.

بيشتر نظرسنجي ها حاكي از آن است كه عموم مردم طرفدار استفاده از دوربين هاي مداربسته هستند ، اما سوال اصلي اين است كه اگر عموم مردم بدانند كه اين سيستم هاي نظارتي نوين قادر به چه كارهايي هستند آيا همچنان از اين سيستم ها پشتيباني مي كنند؟ با توجه به اكثر واكنش ها در رسانه ها براي شناسايي چهره ، به نظر مي رسد كه جواب اين سوال قطعا منفي باشد.

ابهامات در تكنولوژي تشخيص چهره مي تواند وقايع ناگواري براي نسل آينده رقم بزند. بنابراين حاكميت و مقررات بايد سريعاً متحول شوند تا قوانين شفافي براي استفاده از اين تكنولوژي تدوين شوند. آيا ايران نيز براي چنين مشكلي كه احتمالا در آينده گريبان جامعه را خواهد گرفت تدابيري انديشيده است؟

بيشتر بخوانيد:   هايك ويژن   تجهيزات دوربين مداربسته    نصب دوربين مدار بسته

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ] [ ۰۸:۵۵:۴۰ ] [ ahmad ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

دوربين مداربسته / نصب دوربين مداربسته / هايك ويژن / تي وي تي /
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب